O projektu
Suvremena društva suočavaju se s brojnim izazovima potaknutim političkim, znanstvenim, tehnološkim, kulturnim i prirodnim promjenama: od napretka znanosti i tehnologije, preko transformacije tradicionalnih okvira političkog života, do klimatskih promjena i prirodnih nepogoda. Radi se o izazovima koji rastvaraju široku paletu prijepora etičke naravi koja zahtijeva sustavno i višedimenzionalno istraživanje.
Projekt će jednim dijelom biti posvećen pitanju u kojoj mjeri klasični etički pojmovi i teorije predstavljaju kvalitetna metodološka oruđa za jedan takav pothvat odnosno koje su njihove modifikacije neophodne.
U žarištu drugog i središnjeg dijela projekta bit će konkretni društveni izazovi i njihovi etički aspekti: klimatske promjene i njihove socioekonomske i populacijske implikacije; premreženost suvremenog života tehnologijama poput umjetne inteligencije i pitanje njihova utjecaja na etičke i političke vrijednosti poput autonomije, pravednosti i transparentnosti; biotehnološko mijenjanje ljudske prirode u svrhu pozitivnog utjecanja na društveno-političke procese kao potencijalna metoda ostvarivanja moralnog napretka na individualnoj i društvenoj razini.
Glavni naglasak trećeg dijela projekta bit će na potencijalu hrvatske tradicije praktične filozofije, nastale u hrvatskim društvenim okvirima, za osmišljavanje mogućih pristupa izazovima društvenog života 21. stoljeća.
Projekt se provodi na Institutu za filozofiju u Zagrebu u razdoblju 2024–2027., prati ga Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske te se financira sredstvima iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti Europske Unije – NextGenerationEU.